Shigeru Ban zaprojektował uniwersalny dom, a ARBET dostarcza tam styropian

27 września 2022

Shigeru Ban, światowej sławy japoński architekt, laureat Nagrody Pritzkera wdrożył właśnie nowy projekt architektoniczny dla ofiar katastrof i wojen. Prototyp projektu powstaje we Wrocławiu, a zbudowany jest z Prawdziwego Styropianu ARBETu. Dziś spotkanie z architektem. Studenci Politechniki Wrocławskiej podjęli się realizacji prototypu projektu domu dla ofiar katastrof i wojen. Lekki, przenośny dom, powstaje w kilka […]

Shigeru Ban, światowej sławy japoński architekt, laureat Nagrody Pritzkera wdrożył właśnie nowy projekt architektoniczny dla ofiar katastrof i wojen. Prototyp projektu powstaje we Wrocławiu, a zbudowany jest z Prawdziwego Styropianu ARBETu. Dziś spotkanie z architektem.

Studenci Politechniki Wrocławskiej podjęli się realizacji prototypu projektu domu dla ofiar katastrof i wojen. Lekki, przenośny dom, powstaje w kilka dni. Jest ciepły, wygodny i daje schronienie tym, którzy nagle utracili dach nad głową. Co wiemy więcej o tym projekcie?

Shigeru Ban i jego projekt

Japończyk Shigeru Ban ukończył Southern California Institute of Architecture oraz Cooper Union School of Architecture. Dał się poznać jako architekt wykonujący projekty z materiałów tak niebanalnych jak papier, karton i tektura. Jego projekty są niezwykłe, bo przeznaczone dla tych, którzy pozostali nie tylko bez dachu nad głową, ale i swojego miejsca na ziemi. Jego budowle dają schronienie osobom  poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen.

W 2014 roku uhonorowano go Nagrodą Pritzkera, prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury.

Shigeru Ban opracował dobrze już na świecie znany system papierowych przegród, z których korzystały ofiary trzęsień Ziemi w Japonii i na Haitti. Architekt jest też znany w Polsce. Stało się tak, bo niedawno zaangażował się w budowę schronień dla uchodźców z Ukrainy. W ten sposób w zbiorowych salach noclegowych w Chełmie i we Wrocławiu, powstały namiastki indywidualnych pomieszczeń. Uchodźcy prócz miejsca do spania zyskali nieco prywatności. Projekt ten powstawał z udziałem studentów z Politechniki Wrocławskiej i Lubelskiej oraz wolontariuszy.

Dziś, tj. 27 września światowej sławy architekt właśnie we Wrocławiu wygłosi wykład w ramach ISN, ale także spotka się z autorami projektów jednostki pomocowej przeznaczonej dla osób pokrzywdzonych przez działania wojenne na Ukrainie.

Inicjatywa, w którą zaangażowali się studenci z Wrocławia, pozwoli wdrożyć produkcję domów dla wysiedlonych Ukraińców.

Dom ze styropianu

Prototyp projektu Japończyka powstaje w ośrodku Czasoprzestrzeń, zorganizowanym przez studentów w starej wrocławskiej zajezdni. Projekt przewiduje budowę niewielkiego obiektu, umożliwiającego funkcjonowanie w nim jak w normalnym domu. Dom powstaje ze styropianu. Najpierw impregnuje się płyty , a potem układa według projektu. Dom jest prosty, wygodny i co najważniejsze – lekki.

To ważne, ponieważ w założeniu domu te mogą być używane wielokrotnie i powinny dawać się swobodnie przewozić w różne miejsca – tak jak dyktuje to potrzeba chwili.

Płyty styropianowe dostarczyła do Wrocławia Fabryka Styropianu ARBET, zakład produkcyjny w Gostyniu. Kierownik biura handlowego, Paweł Piotrowski, podkreśla, jak ważne jest angażowanie się w społecznie istotne projekty.

Prezentacja prototypu odbędzie się już dziś, to jest 27.09.2022 o godzinie 15:00 na terenie Czasoprzestrzeni (czyli dawnej zajezdni tramwajowej Dąbie) przy ul. Tramwajowej 1-3.

Zdjęcia ARBET, wizualizacja projektu dzięki uprzejmości Politechniki Wrocławskiej.

Arbet | Prawdziwy styropian