Oszczędniej z ARBETem – dom rzeczywiście pasywny

9 października 2019

Oszczędniej z ARBETem – Dom rzeczywiście pasywny to projekt Macieja Sempińskiego z Koźmina Wielkopolskiego. Dom pasywny, korzystający z dobrej koncepcji rozwiązań energetycznych, pozwala właścicielom cieszyć się bardzo niewielkimi kosztami eksploatacji i czystym środowiskiem. Po 5 latach użytkowania, twórca domu liczy oszczędności. Mieć własny domek z ogródkiem – to marzenie wielu osób. Maciej Sempiński opracował koncepcję […]

Oszczędniej z ARBETem – Dom rzeczywiście pasywny to projekt Macieja Sempińskiego z Koźmina Wielkopolskiego. Dom pasywny, korzystający z dobrej koncepcji rozwiązań energetycznych, pozwala właścicielom cieszyć się bardzo niewielkimi kosztami eksploatacji i czystym środowiskiem. Po 5 latach użytkowania, twórca domu liczy oszczędności.

Mieć własny domek z ogródkiem – to marzenie wielu osób. Maciej Sempiński opracował koncepcję niedrogiej budowy dobrze rozplanowanego domu, taniego w eksploatacji i nazwał swój projekt „dom rzeczywiście pasywny„.

Dom rzeczywiście pasywny

Sempiński, zamiast skupiać się na wykorzystaniu taniego ogrzewania i szukaniu niedrogiego paliwa, skupił się na wykorzystaniu w projekcie energii, która nas otacza. Jak sam pisze: „w celu efektywnego wykorzystania energii koncepcje i projekty powinny iść w kierunku pasywnego pozyskiwania energii, które znacznie różnią się od konwencjonalnej praktyki budowlanej. Powinny łączyć sprawdzone pasywne sposoby wykorzystania „chłodu” i ciepła gruntu, energii słonecznej, światła, zacienienia, akumulacji wnętrz, stabilizacji  dziennych wahań temperatury„. Idealny dom wcale nie powinien mieć:

  • kotłowni i składu opału,
  • pieca, grzejników instalacji c.o.,
  • tradycyjnych fundamentów, lecz prostą i lepszą płytę fundamentową,
  • kominów i corocznych opłat kominiarskich,
  • instalacji gazowej,
  • klimatyzacji.

Jeśli to tylko możliwe dom nie powinien mieć jeszcze:

  • stropu, którego koszt jest wyższy niż całkowity koszt materiału na mury,
  • klatki schodowej i schodów,
  • korytarzy.

Dom rzeczywiście pasywny nie posiada tradycyjnych fundamentów i jest posadowiony na płycie fundamentowej – ze styropianu. To styropian ARBETu.

Oszczędniej z ARBETem

Ocieplona płyta fundamentowa spowodowała osłonięcie gruntu od warunków zewnętrznych powietrza (-20 oC) (+ 40 oC). Spowodowało to podniesienie gradientu temperatury z wnętrza ziemi pod płytę fundamentową i utrzymywania tam stałej temperatury. Stała temperatura gruntu potrafi przy dobrze zrealizowanym gruntowym wymienniku ciepła zmieniać temperaturę powietrza wchodzącego do budynku przed rekuperatorem zimą z np. -15 oC do + 8 oC, latem +40 oC do +18 oC. Szpara pod budynkiem (gruntowy wymiennik ciepła) zamontowany został ze specjalnym rozwiązaniem samoistnego nawilżania z 4 stopniowym filtrem.

Oszczędniej z ARBETem – dom rzeczywiście pasywny – czyli jak w praktyce wygląda to rozwiązanie?

Płyta fundamentowa w pierwszym domu rzeczywiście pasywnym zrobiona została z HYDROPIANu. Kolejne realizacje wg tego projektu powstawały z użyciem płyt PARKING EXPERT. Oba te styropiany to materiał, który „wiele potrafi” – tak określa to Maciej Sempiński. To oczywiście określenie na prywatny użytek innowatora – chodziło o styropian wyprodukowany w dużych płytach o powierzchni 1000×4000 mm, który ponadto posiadałby korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i najlepszą możliwą cenę. Maciej Sempiński, wdrażając pierwszy projekt, zainteresował się produktami ARBETu ze względu na odpowiedni parametry oraz na możliwości produkcyjne Fabryki. Stosowane obecnie rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy z kierownikiem zakładu FS ARBET w Gostyniu, Pawłem Piotrowskim.

Ściany budynku ocieplone są 30 cm warstwą płyt Fasada GRAFIT.

Ile można zaoszczędzić na budowie domu pasywnego?

Piąty rok użytkowania pierwszego „domu rzeczywiście pasywnego” przynosi następującą odpowiedź:

  • u większości użytkowników ogrzewanie jest największym kosztem utrzymania domu – ale nie w przypadku TEGO domu.

Dom rzeczywiście pasywny, pierwszy wybudowany metodą Macieja Sempińskiego, zużywa ca 10 kWh/m2/rok. Przeciętny dom wybudowany w jednej z tradycyjnych technologii zużywa 70-100 kWh/m2 rocznie. Szczegółową analizę przedstawiamy w grafice.

Więcej o projekcie można przeczytać na naszych stronach m.in. TU.

Arbet | Prawdziwy styropian