Poznaj koncepcję projektu Domu Rzeczywiście Pasywnego

25 lipca 2018

Maciej Sempiński stworzył koncepcję projektu Domu Rzeczywiście Pasywnego i posługując się nią, nadzoruje kolejne budowy. W każdej z nich ważną rolę odgrywają produkty FS ARBET – PARKING Expert oraz Fasada GRAFIT. Poznaj koncepcję projektu Domu Rzeczywiście Pasywnego Innowator, opracowując swój projekt, szukał – jak sam to definiuje – „styropianu który wiele potrafi”. Tym pojęciem określał […]

Maciej Sempiński stworzył koncepcję projektu Domu Rzeczywiście Pasywnego i posługując się nią, nadzoruje kolejne budowy. W każdej z nich ważną rolę odgrywają produkty FS ARBET – PARKING Expert oraz Fasada GRAFIT.

Poznaj koncepcję projektu Domu Rzeczywiście Pasywnego

Innowator, opracowując swój projekt, szukał – jak sam to definiuje – „styropianu który wiele potrafi”. Tym pojęciem określał na własny użytek styropian wyprodukowany w dużych płytach o powierzchni 1000×4000 mm, który ponadto posiadałby korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i najlepszą możliwą cenę. Zainteresował się produktami ARBETu ze względu na odpowiedni parametry oraz na możliwości produkcyjne Fabryki. Stosowane obecnie rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy z kierownikiem zakładu FS ARBET w Gostyniu, Pawłem Piotrowskim.

Właściwe funkcjonowanie Domu Rzeczywiście Pasywnego zapewnia odpowiednio przygotowany grunt pod budynkiem i prawidłowo ocieplona płyta fundamentowa, która daje osłonięcie gruntu od warunków zewnętrznych. Pierwszy dom został posadowiony na płytach HYDROPIANu, kolejne na płytach PARKING EXPERT. Takie rozwiązanie podnosi gradient temperatury z wnętrza ziemi tuż pod płytą fundamentową i utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Energię cieplną kumuluje płyta oraz ściany – zaizolowane Fasadą GRAFIT.

Obecnie Maciej Sempiński nadzoruje powstawanie kolejnego Domu Rzeczywiście Pasywnego – tym razem w Goleniowie. Budowa jest już na etapie konstruowania dachu. Ocieplenie zaplanowane jest na wrzesień.

Duże zdjęcia, umieszczone w naszej galerii, pokazują dotychczasowe etapy pracy. To dom przeznaczony dla dwóch pokoleń, duży, długość 30 m. Koszty ogrzewania powietrza i wody do celów gospodarczych nie powinny przekroczyć 100 zł miesięcznie. Wg pomiarów Macieja Sempińskiego w istniejącym już i zamieszkałym na stałe domu o powierzchni 100 m2 dobowe zużycie energii elektrycznej do ogrzewania budynku i wytwarzania ciepłej wody użytkowej to 3,5 kWh/d za kwotę 1,65 zł.

Osoby ogrzewające domy tradycyjnie w sezonie grzewczym muszą liczyć się z wysokimi wydatkami na prąd, gaz, drewno lub węgiel. Intensywne grzanie oznacza nie tylko wzrost kosztów na utrzymanie domu, ale i często zanieczyszczenie powietrza. Tymczasem budując w oparciu o koncepcję projektu Domu Rzeczywiście Pasywnego otrzymujemy dom w pełni przyjazny dla środowiska i bardzo tani w utrzymaniu.

Arbet | Prawdziwy styropian