Od stycznia zmiany w programie „Czyste Powietrze”

22 grudnia 2022

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze 3.0” ma wejść w życie już za kilka dni – w styczniu 2023 r. Program skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w większych budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych. Co tym razem znajdzie się w programie? Nowy program „Czyste Powietrze” obejmuje dofinansowanie wymiany starych, nieefektywnych pieców na paliwo […]

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze 3.0” ma wejść w życie już za kilka dni – w styczniu 2023 r. Program skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w większych budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych. Co tym razem znajdzie się w programie?

Nowy program „Czyste Powietrze” obejmuje dofinansowanie wymiany starych, nieefektywnych pieców na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła. Przewiduje też dofinansowanie na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku – na przykład ocieplenia.

Nowe Czyste Powietrze

„Czyste Powietrze” w nowej odsłonie ma dawać większe wsparcie na zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Są dodatkowe zachęty finansowe dla inwestorów, decydujących się na kompleksową termomodernizację.

Jakie są warunki otrzymania wsparcia?

Aby dostać dofinansowanie do przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją, trzeba będzie przeprowadzić audyt energetyczny. Co, jeśli audyt wykaże konieczność wykonania kilku rodzajów zmian, by zmniejszyć zużycie energii do ogrzewania budynku? W takim wypadku inwestor powinien zaplanować wszystkie te prace, aby uzyskać dofinansowanie.

Zużycie energii użytkowej na cele ogrzewania budynku powinno zostać zaplanowane tak, by zmniejszyć je w wyniku termomodernizacji do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%.

Kolejna ważna zmiana: „Czyste Powietrze” przewiduje dofinansowanie do audytu energetycznego. Kwoty tej nie będzie się wliczać do limitu maksymalnej wartości dofinansowania określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części programu Czyste Powietrze.

Kwoty

W programie zapowiedziano nowe kwoty dotacji na 2023 ok.

Dotacje mają być wysokości  67 200, 100 200 lub 136 200 złotych w zależności od dochodów wnioskodawcy. Kompleksowe termomodernizacje będą otrzymywały większe finansowanie. Ważna zmiana – od 2023 będzie można najpierw ocieplić dom a dopiero w dalszej kolejności wymienić źródło ogrzewania. To zmiana o którą od dawna postulowały  organizacje branżowe.

Od roku 2019 złożono ponad  531 tys. wniosków na łączną kwotę około 10 miliardów złotych. Umów ostatecznie podpisano 460 tys. na kwotę 8 miliardów złotych.

Nowa edycja Czystego Powietrza 3.0 będzie obowiązywać już od 3 stycznia 2023.

Arbet | Prawdziwy styropian