Czyste Powietrze 2.0 – ruszyła druga część programu

26 października 2020

Od 21 października ruszył nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze” 2.0, przygotowanej dla Polaków o niższych dochodach. By dostać dotację do 37 tys. zł m.in.  na termomodernizację, wystarczy złożyć  zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Dlatego też warto wiedzieć więcej na temat programu! Właśnie weszły w życie przepisy umożliwiające wsparcie uboższej części społeczeństwa […]

Od 21 października ruszył nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze” 2.0, przygotowanej dla Polaków o niższych dochodach. By dostać dotację do 37 tys. zł m.in.  na termomodernizację, wystarczy złożyć  zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Dlatego też warto wiedzieć więcej na temat programu!

Właśnie weszły w życie przepisy umożliwiające wsparcie uboższej części społeczeństwa w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Czyste Powietrze – gmina ma pomóc

Zaświadczenia o dochodach, potrzebne do programu, będą wydawane przez gminy. W związku z tym żądanie takiego zaświadczenia można złożyć w gminie osobiście, przesłać pocztą albo przez platformę ePUAP. O wydanie zaświadczenia należy się zwrócić do gminy zgodnie ze swoim adresem zamieszkania.

Ile można dostać?

Warto wiedzieć, że osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os. (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe), mogą otrzymać dotację do 60% poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji. Maksymalna kwota to 37 tys. zł. Na ocieplenia styropianem również można dostać dofinansowanie.

Pozostali beneficjenci „Czystego Powietrza”, z rocznym dochodem do 100 tys. zł, mogą starać się
o wsparcie do 25 tys. zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Co więcej – mogą starać się o dotację do 30 tys. zł, jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV. Natomiast osoby, których dochód przekracza 100 tys. zł, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT (do 53 tys. zł).

Udogodnienia dla chętnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował nowe udogodnienia dla osób starających się o dotację:

  • kalkulator dotacji,
  • wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku
  • listę urządzeń i materiałów zgodnych z programem.

Więcej o termomodernizacjach m.in. TU.

 

Arbet | Prawdziwy styropian