Niedługo start programu termomodernizacji

12 grudnia 2018

Od stycznia rząd zacznie finansować termomodernizację w 36 polskich miastach, które znalazły się na liście najbardziej zanieczyszczonych smogiem według WHO. Rząd przygotował kilka rozwiązań prawnych, które winny przyczynić się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń w Polsce. O jakie projekty dotyczące termomodernizacji chodzi? Minister Jadwiga Emilewicz mówi o trzech projektach: rozporządzenie dot. jakości kotłów grzewczych, ustawę i […]

Od stycznia rząd zacznie finansować termomodernizację w 36 polskich miastach, które znalazły się na liście najbardziej zanieczyszczonych smogiem według WHO. Rząd przygotował kilka rozwiązań prawnych, które winny przyczynić się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń w Polsce.

O jakie projekty dotyczące termomodernizacji chodzi?

Minister Jadwiga Emilewicz mówi o trzech projektach: rozporządzenie dot. jakości kotłów grzewczych, ustawę i rozporządzenie dot. jakości paliw stałych, oraz tzw. ustawę termomodernizacyjną która pozwoli na start pilotażu termomodernizacji w najbardziej zanieczyszczonych smogiem miastach.

Wg minister z powodu smogu i wynikających z niego komplikacji zdrowotnych w Polsce umiera od 40 do 46 tys. Polaków.

Wielu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, ale to nie świadczy o ich statusie społecznym ani jakości życia. Wiele z tych domów budowanych było w latach 70. i dziś nie spełnia norm ocieplenia. Dla mieszkańców oznacza to konieczność dogrzewania się wieloma sposobami, w tym takimi, które generują duże zanieczyszczenie środowiska.

Jak podaje portal polskieradio24.pl Jadwiga Emilewicz zapowiada: Od stycznia zaczniemy termomodernizację w 36 miastach znajdujących się na liście WHO. Pomoc najpierw ma być kierowana do miast do 100 tys. mieszkańców.

Wg Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń należy najpierw skupić się na pracach termomodernizacyjnych a dopiero później wymieniać źródła ciepła. Ocieplenie ścian zewnętrznych jest niezbędne do walki ze smogiem. Może ograniczyć konsumpcję energii cieplnej w budynku nawet o połowę. Eksperci zalecają więc wymianę pieca dopiero po ociepleniu domu.

Fabryka Styropianu ARBET od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń. Fabryka aktywnie działa w Stowarzyszeniu i podziela wnioski jego ekspertów.

Arbet | Prawdziwy styropian