ARBET zaprasza na wystawę FUNKE/Pawluśkiewicz

2 września 2019

ARBET zaprasza na wystawę FUNKE/Pawluśkiewicz. ARBET z kulturą inauguruje sezon jesienny zaproszeniem na wystawę FUNKE/Pawluśkiewicz. Od 06 do 27 września 2019 odbędzie się wystawa malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza połączona z wystawą zdjęć Edward Grzegorz Funke „Jan Kanty Fotograficzny”. FUNKE/Pawluśkiewicz Wystawa zdjęć Edwarda Grzegorza Funke „Jan Kanty Fotograficzny” to efekt wspólnego projektu muzyka i fotografa, zrealizowanego […]

ARBET zaprasza na wystawę FUNKE/Pawluśkiewicz. ARBET z kulturą inauguruje sezon jesienny zaproszeniem na wystawę FUNKE/Pawluśkiewicz. Od 06 do 27 września 2019 odbędzie się wystawa malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza połączona z wystawą zdjęć Edward Grzegorz Funke „Jan Kanty Fotograficzny”.

FUNKE/Pawluśkiewicz

Wystawa zdjęć Edwarda Grzegorza Funke „Jan Kanty Fotograficzny” to efekt wspólnego projektu muzyka i fotografa, zrealizowanego od ponad jedenastu lat w trakcie kolejnych wernisaży Jana Kantego Pawluśkiewicza. W Płocku Edward Grzegorz Funke pokaże około 20 wybranych fotografii z serii aż TYSIĄCA zdjęć artysty a dodatkowo zaprezentuje cykl „KWADRATY 50×50”, powstały specjalnie na wystawę w Płockiej Galerii Sztuki.

Otwarcie wystawy już 6 września o 19. Szczegóły na www.plockagaleria.pl.

Nasz fotograf

Edward Grzegorz Funke rocznik 1944, ze Swisłoczy. Doktor nauk technicznych, fotograf, dydaktyk, podróżnik, jeden ze współzałożycieli FS ARBET. Przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 w redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej. Fotografował Stana Borysa i Bizony, Czesława Niemena i Czerwone Gitary. Od kilkunastu lat, razem z żoną Krystyną, realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”. Odwiedzili 6 kontynentów, a z przywiezionych materiałów powstało 18 wystaw autorskich, prezentowanych ponad 70 razy na terenie Polski i Białorusi. Jego prace znajdują się w muzeach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. W 2014 r. wydał album „Moja podróż – przez sześć kontynentów do Swisłoczy”. Od 2004 prowadzi Autorską Galerię Fotografii, a w 2009 założył Bałtycką Szkołę Fotografii. Zasiada w jury konkursów fotograficznych, od trzech kadencji jest przewodniczącym Rady Kultury przy Prezydencie Koszalina. Posiadacz odznaczeń: Zasłużony Działacz Kultury, Koszaliński Orzeł 2011, nagroda „Pro Arte”, medal Gloria Artis, Złoty Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej.

Obrazy żel-art

Na wystawie Jana Kantego Pawluśkiewicza „Laikonyka Krakowskiego Sensy-Byty-Mary” zobaczymy ponad 60 obrazów, stworzonych w unikatowej technice żel-artu. Wernisażowi będzie towarzyszyć muzyczno-filmowe spotkanie autorskie z udziałem artysty.

Jan Kanty Pawluśkiewicz to wybitna osobowość twórcza, kompozytor, pianista, malarz. Z okazji 20-lecia jego twórczości malarskiej, w Płockiej Galerii Sztuki artysta zaprezentuje prace pochodzące z cykli:

  • Sensy Byty Mary,
  • Eteryczny Realizm,
  • Laikonyki i Dumne Kury Kruszą Mury (w tym najnowsze, premierowe: m.in. Comi Coma, Ściana Trzech Słońc czy Laikonyk z Ptaszkiem Ponurym).

Człowiek renesansu

Jan Kanty Pawluśkiewicz – rocznik 1942, z Nowego Targu. Kompozytor związany z „Piwnicą pod Baranami”. Również pianista, wokalista, malarz specjalizujący się w technice żel-art. Z wykształcenia architekt. Stworzył muzykę do piosenek Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zauchy. Kompozytor wielu różnorodnych form muzycznych, m.in. poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” czy koncertu fortepianowego „Liściany kolczyk”. Poza krajem większe formy muzyczne Pawluśkiewicza prezentowano w Kanadzie, Portugalii i USA. Laureat Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1975), Festiwalu Twórczości Telewizyjnej (1992), Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1994). Czterokrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk (w kategorii kompozytor roku 1995 oraz album roku 1994, 1996, 2003). W 2005 r. otrzymał Laur Krakowa XXI wieku, nagrodę przyznawaną wybitnym osobowościom, łączącym środowiska nauki, sztuki i biznesu. W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2016 – Złoty. Laureatem Nagrody Miasta Krakowa 2017. Za całokształt twórczości w październiku 2018 r. został nagrodzony „Mateuszem Trójki”.

Arbet | Prawdziwy styropian