ARBET z kulturą i fotografią – reaktywacja w Zielonej Górze

11 maja 2021

Po prawie roku działalność wznawia projekt ARBET z kulturą. Pandemia COVID-19 zatrzymała większość inicjatyw kulturalnych, w których ARBET za zwyczaj uczestniczył. Towarzyszyliśmy tylko dwóm wystawom. Dziś wracamy z Grzegorzem Funke – tym razem do Zielonej Góry.

Po prawie roku działalność wznawia projekt ARBET z kulturą. Pandemia COVID-19 zatrzymała większość inicjatyw kulturalnych, w których ARBET za zwyczaj uczestniczył. Towarzyszyliśmy tylko dwóm wystawom. Dziś wracamy z Grzegorzem Funke – tym razem do Zielonej Góry.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów ARBET z kulturą wraz z Grzegorzem Funke zapraszają na czternastą odsłonę Nocy Muzealnej do Zielonej Góry.

ARBET z kulturą – Chiny w Zielonej Górze

„Chińska noc” zapanuje w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Motywem przewodnim wystawy będzie kultura i historia Chin.

Wciąż zmagamy się z COVID-19, dlatego też w tym roku spotkanie będzie miało nieco inny charakter niż dotychczas. Z uwagi na kruchą jeszcze stabilizację sanitarną zostało podzielone na dwie tury. Pierwsza odbędzie się 15 maja br. (sobota) w godz. 14.00-20.00 i składać się na nią będą wystawy związane z dziedzictwem kulturowym Państwa Środka. Obok możliwości bezpośredniego kontaktu z tymi wyjątkowymi obiektami, Muzeum przygotowało także filmy będące krótką wędrówką po wystawach.

Jeszcze bardziej interesująco zapowiada się druga odsłona Nocy Muzeów. Odbędzie się ona 25 września. Zostanie wzbogacona o wykłady, spotkania, warsztaty, pokazy. Jej oprawę stanowić będą również wystawy, udostępnione wcześniej zwiedzającym. No i – co ważne – w planie organizatorzy mają spotkanie z autorem zdjęć, Grzegorzem Funke.

Co więcej o Chinach i autorze zdjęć?

O wystawie Grzegorza Funke, inicjatora powstania projektu ARBET z kulturą, pisze Erazm W. Felcyn, członek ZPAF.

Uchwycić to, co nieuchwytne, opisać to, co wymyka się słowom… Trudnego zadania podjęli się autorzy niniejszej ekspozycji, a owoc ich starań jest niecodzienny. Rzadko zdarzają się prezentacje, w których dobór zdjęć i tekstów jest tak konsekwentnie podporządkowany celowi nadrzędnemu – i w których występuje tak znakomity synergizm we współdziałaniu słowa z obrazem. Słowo bez obrazu byłoby tu martwe, a obrazy bez komentarza byłyby w znacznej części trudne do zrozumienia.

Narracja autorów prowokuje nas do konstatacji zjawisk metamorfozy i przemijania: idzie nowe, przemija stare. Nowe idzie zawiłymi ścieżkami, a relikty najstarszej bodaj kultury świata bezpowrotnie odchodzą w przeszłość.

Przekaz intelektualny jest niewątpliwie dominantą tej wystawy. Nie byłby on tak czytelny bez świetnego doboru fotografii i bez znakomitego opracowania tekstowego.

Walor edukacyjny ekspozycji jest oczywisty i komentarza w tym miejscu nie wymaga. Ciekawa jest tu natomiast sfera artystyczna wydarzenia –

E.G. Funke nie tylko po raz kolejny udowadnia, jak znakomitym jest obserwatorem i fotografikiem. Pokazuje on również dobitnie rolę, jaką może pełnić współczesna fotografia artystyczna, jak cennie potrafi ona przemawiać skromnym, pozbawionym sztucznych udziwnień językiem.

Grzegorz Funke i ARBET z kulturą

Autorem zdjęć, które będzie można podziwiać w Zielonej Górze, jest Grzegorz Funke, współzałożyciel i współwłaściciel FS ARBET. Grzegorz Funke rozpoczął działalność fotograficzną o wiele wcześniej niż działalność biznesową. Fotografuje od ponad 50-ciu lat, kiedy to pracował redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”. Zadebiutował w 1967 roku indywidualną wystawą „Zimowe refleksje” w studenckiej galerii „Artema”.

Od kilkunastu lat z żoną Krystyną realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”. Państwo Funke razem odwiedzili sześć kontynentów. Następnie przygotowali aż 18 wystaw autorskich, prezentowanych ponad 70 razy w muzeach i galeriach na terenie Polski i Białorusi.

Ze swoich wypraw do Chin i Tybetu Grzegorz Funke przywiózł bardzo bogaty materiał fotograficzny. Z tego materiału powstały dwie wystawy, obrazujące Chiny i Tybet. Wybór fotografii – jak mówi sam ich autor –  jest subiektywny.

Zdajemy sobie sprawę, że jest to nasze spojrzenie na ten olbrzymi kraj kryjący w sobie wiele tajemnic. Dokonując wyboru zdjęć kierowała nami chęć utrwalenia tego, czego za chwilę nie będzie można zobaczyć czyli Chin bez masy turystów i „dobrodziejstw” cywilizacji, która napływa w ekspresowym tempie, Tybetu nierozdeptanego przez tłumy turystów i zasiedlanego przez Chińczyków. Prezentowane zdjęcia uzupełniają podpisy, które pozwolą Państwu odbyć krótką podróż wraz z nami po tym ciekawym państwie, przyjrzeć się tradycji i kulturze tego regionu świata.” – piszą autorzy wystawy.

Reasumując – warto zajrzeć do Zielonej Góry!

Szczegóły techniczne wystawy

Kiedy będzie można zwiedzać? Początek to 15 maja 2021, godz. 14.00-20.00.

WYSTAWY:

  • Kolekcja obrazów haftowanych ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.
  • Sztuka Chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
  • Chiny – tradycja i kultura, fotografie Edwarda Grzegorza Funke.
  • Prace plastyczne dzieci i młodzieży z Chin.

 

Arbet | Prawdziwy styropian