Z ARBETem dom pasywny staje się zeroemisyjny

13 kwietnia 2022

Z ARBETem dom pasywny staje się zeroemisyjny. Do takich wniosków doszedł twórca koncepcji Dom Rzeczywiście Pasywny, Maciej Sempiński. Jego pierwszy projekt, realizacja z Koźmina Wielkopolskiego, stał się zeroemisyjny.

Z ARBETem dom pasywny staje się zeroemisyjny. Do takich wniosków doszedł twórca koncepcji Dom Rzeczywiście Pasywny, Maciej Sempiński. Jego pierwszy projekt, realizacja z Koźmina Wielkopolskiego, stał się zeroemisyjny.

Dom pasywny pozwala właścicielom cieszyć się bardzo niewielkimi kosztami eksploatacji i czystym środowiskiem. Maciej Sempiński od około 8 lat co miesiąc dokonuje pomiarów, sprawdzając, jak sprawdza się jego koncepcja. W tym roku okazało się, że jego dom zużył mniej energii niż przewiduje to norma. Było to możliwe, dzięki zastosowaniu rozwiązań, w którym ważną częścią były płyty Prawdziwego Styropianu z FS ARBET.

Styropian, który wiele potrafi

Dom Rzeczywiście Pasywny nie posiada tradycyjnych fundamentów i jest posadowiony na płycie fundamentowej. Jest to płyta ze styropianu. To styropian ARBETu.

Płyta fundamentowa w pierwszym projekcie Macieja Sempińskiego wykonana została z HYDROPIANu. Kolejne realizacje powstawały z użyciem płyt PARKING EXPERT.

Oba te styropiany to materiał, który „wiele potrafi” – tak sam określa to twórca projektu. To określenie przygotowane w fazie projektowej na prywatny użytek innowatora. Innowatorowi chodziło o styropian wyprodukowany w dużych płytach o powierzchni 1000×4000 mm, który ponadto posiadałby korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i najlepszą możliwą cenę.

Wdrażając pierwszy projekt w Koźminie Sempiński zainteresował się produktami ARBETu. Stało się tak ze względu na odpowiednie parametry oraz na możliwości produkcyjne Fabryki. Stosowane obecnie rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy z kierownikiem zakładu FS ARBET w Gostyniu, Pawłem Piotrowskim.

Ponadto dom został ocieplony warstwą płyt Fasada  GRAFIT.

Zeroemisyjny Dom Rzeczywiście Pasywny

Najnowsze pomiary Sempińskiego pokazują, że w sezonie grzewczym 2021/2022 z dogrzewania domu korzystano tylko 4 miesiące i 6 dni. Obecnie dom czerpie energię słoneczną.

Grafika przy tekście pokazuje dokładne wyliczenia związane z eksploatacją domu. U większości użytkowników ogrzewanie jest największym kosztem utrzymania domu – ale nie w przypadku TEGO domu. Dom rzeczywiście pasywny, pierwszy wybudowany metodą Macieja Sempińskiego, zużywa symboliczną ilość energii, trudną do porównania z wydatkami w tradycyjnym budownictwie. Płyta fundamentowa oraz odpowiednia izolacja styropianem ARBETu pozwoliły użytkownikom domu cieszyć się komfortem użytkowania i minimalnymi wydatkami.

 

Arbet | Prawdziwy styropian