Czas pandemii COVID-19 to sprawdzian!

27 kwietnia 2020

Czas pandemii COVID-19 to sprawdzian! FS ARBET pomógł Szpitalowi Wojewódzkiemu w Koszalinie, przekazując sprzęt o wartości 114 tysięcy złotych. Dziś ARBET razem ze Szpitalem apeluje do branży o dalszą pomoc. Czas pandemii COVID-19 to sprawdzian! – Dziękujemy za możliwość udzielenia wam pomocy. Czy ofert pomocy napływa dużo? – Jak zawsze w sytuacjach wyjątkowych nasze społeczeństwo […]

Czas pandemii COVID-19 to sprawdzian! FS ARBET pomógł Szpitalowi Wojewódzkiemu w Koszalinie, przekazując sprzęt o wartości 114 tysięcy złotych. Dziś ARBET razem ze Szpitalem apeluje do branży o dalszą pomoc.

Czas pandemii COVID-19 to sprawdzian!

Dziękujemy za możliwość udzielenia wam pomocy. Czy ofert pomocy napływa dużo?

– Jak zawsze w sytuacjach wyjątkowych nasze społeczeństwo zachowało się wyjątkowo.

Nie ma dnia, abyśmy nie otrzymywali dowodów wsparcia materialnego – od dużych firm, zwykłych ludzi, grup, stowarzyszeń, instytucji. Każdy oferuje pomoc na miarę swoich możliwości. Od pracy własnych rąk poczynając czyli szycia maseczek i środków ochrony osobistej, poprzez świadczenie usług np. przy produkcji przyłbic, a skończywszy na zakupie wysokospecjalistycznego sprzętu za dziesiątki tysięcy złotych. Wymiar materialny to jeden aspekt tej pomocy. Każdy gest jest przez nas traktowany z podobną radością. Jest dla nas wyrazem zrozumienia i empatii dla codziennego trudu pracowników ochrony zdrowia, którzy niosą pomoc w czasach epidemii. Takie gesty są nie do przecenienia, ponieważ naprawdę podnoszą na duchu. To wielkie wsparcie psychiczne. Przecież – mając do czynienia z osobami chorymi – każdy z pracowników martwi się także o bezpieczeństwo zdrowotne swoje i swoich bliskich. Takie gesty, to rekompensata i utwierdzenie w przekonaniu, że warto…

– Jakiej pomocy potrzebuje tak duży szpital jak wasz? Czego konkretnie potrzebuje Szpital Wojewódzki w Koszalinie?

– Przestrzegając zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego zużywamy wiele środków ochrony osobistej. Zaopatrujemy się w wielu źródłach. Jednak pomocy w tym zakresie nigdy nie jest za wiele, choć oczywiście zależy nam najbardziej na sprzęcie certyfikowanym, który zapewni odpowiedni poziom ochrony. Nasi anestezjolodzy cieszą się tego, że po ostatnich zamówieniach – w większości sfinansowanych przez Urząd Marszałkowski – znacznie powiększyła się nam liczba respiratorów.

Potrzebna dalsza pomoc

– Jakie jeszcze potrzeby mogą mieć placówki służby zdrowia? Chcemy poprosić naszych kolegów i kontrahentów z branży a także spoza branży, bo pomagali. Co możemy im zasugerować?

– Sprzęt medyczny jednak się szybko dekapitalizuje. Ponadto jest wyjątkowo drogi, więc zakup jakiegokolwiek wyposażenia jest dla nas ogromną pomocą, bo my korzystamy ze środków publicznych. Jeżeli zatem ktoś zechciałby nas wesprzeć, to prosimy o kontakt, aby ta pomoc była w sposób właściwy wykorzystana i dedykowana pod konkretne, aktualne potrzeby szpitala.

– Pana marzenie – na najbliższy czas…

– Chciałbym, aby pozostała ta solidarność społeczna i zrozumienie trudu pracy medyków. Żyjemy w realiach gospodarczych, które w sposób znaczący rzutują na stan wyposażenia materialnego placówek ochrony zdrowia. Zdrowie jest najważniejsze. A obok wychowania i nauczania, bezpieczeństwa i oraz zapewnienia sobie godnych warunków pracy, to priorytety życiowe każdego z nas. Chcę podkreślić, że bez zaufania do medyków i szacunku dla ich ciężkiej pracy nie uda się nam zbudować nowoczesnej ochrony zdrowia. Warto o tym pamiętać… Tym bardziej, że kształcenie się w szeroko pojętych zawodach medycznych to dobra perspektywa pracy dla młodego pokolenia.

Rozmawiał z ARBETem Cezary Sołowij, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Arbet | Prawdziwy styropian