Z Prawdziwym Styropianem chłodno w upały

29 sierpnia 2017

W projekcie „dom prawdziwie pasywny” z Prawdziwym Styropianem chłodno w upały. Oznacza to, że właściwie zaizolowany budynek jest ciepły zimą i chłodny latem. Jak informuje Maciej Sempiński, twórca projektu „dom prawdziwie pasywny”, pierwszy zbudowany przez niego dom w tej technologii dał możliwość komfortowego korzystania z budynku nawet w upały. Podczas, gdy w jeden z dni […]

W projekcie „dom prawdziwie pasywny” z Prawdziwym Styropianem chłodno w upały. Oznacza to, że właściwie zaizolowany budynek jest ciepły zimą i chłodny latem.

Jak informuje Maciej Sempiński, twórca projektu „dom prawdziwie pasywny”, pierwszy zbudowany przez niego dom w tej technologii dał możliwość komfortowego korzystania z budynku nawet w upały. Podczas, gdy w jeden z dni temperatura zewnętrzna w cieniu osiągała 36 stopni, a w słońcu 43,3 stopnia, w domu temperatura wynosiła pomiędzy 23,1 a 24,4 stopni Celcjusza. Dzięki właściwej izolacji wentylacja i chłodzenie budynku wymagało
dostarczenia tylko 17 W/godz. energii elektrycznej. Maciej Sempiński:

– Łatwo wyliczyć, że to koszt 19 gr na dobę czyli 17 W x 24 godz x 0,47zł/kwh = 19 gr/dobę. Świeżym chłodnym powietrzem obdarowuje mnie „matka ziemia” poprzez gruntowy wymiennik ciepła, odpowiedni styropian i wentylację.

Dom prawdziwie pasywny wg pomysłu Macieja Sempińskiego posadowiony jest na płycie fundamentowej izolowanej Prawdziwym Styropianem (HYDROPIAN lub PARKING EXPERT), a ściany izolowane są płytami o grubości 30 m FASADA GRAFIT. Płyty do tej inwestycji wyprodukowała Fabryka Styropianu ARBET w Gostyniu.

O całym projekcie przeczytać można TUTAJ.

 

Arbet | Prawdziwy styropian