Już wkrótce nowa wystawa pod egidą ARBET z kulturą

1 czerwca 2023

ARBET z kulturą znów zaprasza na wystawę Grzegorza Funke. Tym razem do Sianowa na „Portret Złożony”. Grzegorz Funke wydobywa ze swoich archiwów dawno nieoglądane portrety. To właśnie one będą treścią najnowszej wystawy fotografa czyli „Portretu złożonego” w bliskim Koszalinowi Sianowie. Wystawa Czym jest portret? To, jak mówi sam autor wystawy, przedstawienie wyglądu zewnętrznego, pozycji, charakteru […]

ARBET z kulturą znów zaprasza na wystawę Grzegorza Funke. Tym razem do Sianowa na „Portret Złożony”.

Grzegorz Funke wydobywa ze swoich archiwów dawno nieoglądane portrety. To właśnie one będą treścią najnowszej wystawy fotografa czyli „Portretu złożonego” w bliskim Koszalinowi Sianowie.

Wystawa

Czym jest portret? To, jak mówi sam autor wystawy, przedstawienie wyglądu zewnętrznego, pozycji, charakteru konkretnego człowieka lub grupy ludzi zwanych modelami. Portrety mogą pełnić różne funkcje, które wpływają na formę i sposób ukazania postaci.

Grzegorz Funke tym razem przedstawia portrety reporterskie. To niearanżowane fotografie przedstawiające znane (i mniej znane) osoby podczas wystąpień publicznych, spotkań autorskich i wernisaży. Jak mówi sam autor:

Starałem się wydobyć i pokazać cechy charakterystycznych dla tych osób. Mam też świadomość, że to moje subiektywne spojrzenie przez obiektyw na postaci portretowane. Ale takie są lub były, prawda ujęta w ramy fotografii w wielu przypadkach ma walor dokumentacyjny, a ja cieszę się bardzo, że mogłem choć w niewielkim stopniu przyczynić się do rejestracji naszego świata.

Autor

Grzegorz Edward Funke, jeden ze współzałożycieli FS ARBET, biznesmen, inżynier to równieżciekawy świata fotograf.

Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 r. w redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”. Fotografował artystów takich jak Stan Borys, Czesław Niemen, Mira Kubasińska, Czerwone Gitary. Robił zdjęcia też poczas takich wydarzeń jak wizyta prezydenta Charles’a de Gaulle’a w Gdańsku. Po latach wraz z żoną Krystyną rozpoczął podróże po świecie i również przy tej okazji tworzył bogaty materiał fotograficzny.

ARBET z kulturą

Fabryka Styropianu ARBET wspiera od lat małe i duże inicjatywy kulturalne, opatrując tę działalność znakiem „ARBET z kulturą”. Od lat projekt ARBET z kulturą jest obecny również przy kolejnych wystawach Grzegorza Funke, zarówno tych polskich jak i zagranicznych.

Arbet | Prawdziwy styropian