Jak produkuje się styropian?

30 maja 2019

Styropian – jak się go produkuje? Jakie są zalety stosowania styropianu? Jak i dobrać właściwe parametry styropianu? Na kilka z tych pytań odpowiada nowy film – jak produkowany jest styropian. Ocieplanie budynków wiąże się z niższymi rachunkami za ogrzewanie oraz przekłada się na wyższą jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Fabryka Styropianu ARBET pokazuje, […]

Styropian – jak się go produkuje? Jakie są zalety stosowania styropianu? Jak i dobrać właściwe parametry styropianu? Na kilka z tych pytań odpowiada nowy film – jak produkowany jest styropian.

Ocieplanie budynków wiąże się z niższymi rachunkami za ogrzewanie oraz przekłada się na wyższą jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Fabryka Styropianu ARBET pokazuje, jak przebiega produkcja styropianu.

Produkcja – etapy

Początek produkcji styropianu to spienianie granulatu. Granulat spieniany jest raz lub dwa razy. Lżejszy styropian, o mniejszej gęstości, spieniany jest dwukrotnie. Im większa gęstość styropianu tym lepsze parametry izolacyjne. Proces odbywa się w komorze spieniania, pod wpływem pary, przy odpowiednim ciśnieniu i w określonym czasie.

Po spienianiu granulat jest suszony, następnie trafia do silosów o pojemności stu metrów sześciennych. Stabilizuje się wówczas jego wymiar. Jeżeli produkt wymaga dwukrotnego spieniania – cały proces jest powtarzany. Granulat trafia do komory spieniania, później jest suszony i znów odbywa się sezonowanie w silosach.

Kolejny etap to formowanie. Surowiec trafia do silosu operacyjnego, a stąd do formy blokowej. Szczegóły zobaczyć można na filmie.

Blok styropianowy, który powstaje, ma 6 metrów wysokości i różną wagę – w zależności od żądanych/wymaganych parametrów danej odmiany w zależności od zastosowań:

  • fasady,
  • podłogi,
  • lub parkingu.

Po formowaniu bloki trafiają do magazynu, gdzie podlegają sezonowaniu. Dalszy etap to cięcie.

Grubość zależy od konkretnych zleceń od klientów.W niektórych płytach frezowane są krawędzie. Takie rozwiązanie umożliwia układanie płyt na tzw. zakładkę, co ogranicza prawdopodobieństwo powstawania mostków cieplnych.

Laboratorium czyli kontrola jakości

W laboratorium sprawdzane są wymiary płyty. Wykonywane są testy wytrzymałości na zginanie oraz na ściskanie.

Jedno z najważniejszych badań polega na sprawdzeniu współczynnika przewodzenia ciepła. Podaje się go w jednostkach lambda. Im jest on niższy, tym lepszą izolację zapewni nam produkt.

Co jeszcze można powiedzieć o styropianie? Styropian o klasie palności E jest materiałem samogasnącym – to ważna cecha, dlatego w FS ARBET bada się ten parametr starannie.

Więcej o jakości znajduje się w filmie, wypowiada się tam też kontrolerka jakości w jednym z laboratoriów FS ARBET, Aneta Gubańska.

Gdzie trafia styropian ARBETu?

Produkty firmy Fabryki Styropianu ARBET trafiają na rynek w całej Polsce. Eksportuje się je również do Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Danii a nawet Francji. W ciągu roku ARBET w swoich pięciu fabrykach w Polsce jest w stanie wyprodukować dwa miliony metrów sześciennych styropianu.

Jakie jest zastosowanie styropianu?

Prawdziwym Styropianem można ocieplać relatywnie tanio i prosto, mając pewność, że takie izolacje są dobre i trwałe. Styropian można stosować w wielu miejscach, nawet wilgotnych. Prawdziwy Styropian nadaje się do izolacji ścian, piwnic i fundamentów, a także m.in. na strony, dachy, a nawet parkingi.

Jak dobierać styropian?

Przy doborze styropianu liczy się jakość oraz parametry techniczne. Izolacja termicznej budynku to inwestycja na wiele lat. O właściwym doborze płyt styropianowych powinien decydować projektant. Istnieje wiele rodzajów płyt styropianowych, dedykowanych do różnych zastosowań i posiadających różne parametry izolacyjne. Inne płyty stosowane są na fasady, inne zaś np. do ocieplania fundamentów. Określenie grubości oraz jakości styropianu jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej izolacji akustycznej, termicznej budynku.

Arbet | Prawdziwy styropian