Czy dom zeroemisyjny i zeroenergetyczny musi być drogi? Czy zbudowanie go wymaga wielu wysiłków? Jakie jest zastosowanie Prawdziwego Styropianu z FS ARBET w budownictwie rzeczywiście pasywnym? O współpracy pomiarowca i innowatora Macieja Sempińskiego z Fabryką Styropianu ARBET pisaliśmy już kilka lat temu. Tymczasem powstaje kolejny dom w nowatorskiej technologii Domu Rzeczywiście Pasywnego. Czy znów styropian […]
Czy dom zeroemisyjny i zeroenergetyczny musi być drogi? Czy zbudowanie go wymaga wielu wysiłków? Jakie jest zastosowanie Prawdziwego Styropianu z FS ARBET w budownictwie rzeczywiście pasywnym?
O współpracy pomiarowca i innowatora Macieja Sempińskiego z Fabryką Styropianu ARBET pisaliśmy już kilka lat temu. Tymczasem powstaje kolejny dom w nowatorskiej technologii Domu Rzeczywiście Pasywnego. Czy znów styropian FS ARBET znalazł tu zastosowanie?
Rola styropianu z FS ARBET w Domu Rzeczywiście Pasywnym
Styropian ARBETu znalazł stałe zastosowanie w projektach Macieja Sempińskiego. W trakcie opracowywania pierwszego projektu Sempiński nazwał docelowo poszukiwani styropian jako „styropian, który wiele potrafi”. Taki materiał znalazł się w ARBECIE, a dokładnie w gostyńskim zakładzie produkcyjnym Fabryki Styropianu ARBET.
Rozwiązanie okazało się równie skuteczne, a na dodatek również atrakcyjne cenowo. Maciej Sempiński od dawna podkreśla, że dom RZECZYWIŚCIE pasywny czyli dom zeroemisyjny i zeroenergetyczny nie musi być drogi. Jakie więc rodzaje Prawdziwego Styropianu okazały się kluczowe dla sukcesu tego projektu?
HYDROPIAN
Płyty HYDROPIAN wykorzystano w pierwszej, prototypowej realizacji Domu Rzeczywiście Pasywnego Macieja Sempińskiego. Dom ten, zbudowany własne potrzeby innowatora, do dziś jest pomiarowym poligonem dla jego właściciela i projektanta w jednym. HYDROPIAN przeznacza się do miejsc na narażonych na silne zawilgocenie, które jednocześnie poddawane są wysokim naprężeniom mechanicznym, czy to w budownictwie mieszkaniowym, czy w przemysłowym. HYDROPIAN charakteryzuje się bardzo małą chłonnością wody i dużą odporność na obciążenia. Ma także bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej (HYDROPIAN EPS P 100 deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD <= 0,036 W/(mK), HYDROPIAN EPS P 150 λD <= 0,035 W/(mK)). Płyty te ARBET produkuje ze specjalnego, hydrofobizowanego tworzywa polistyrenowego, które w procesie produkcyjnym nabiera wysokiej spoistości na poziomie ponad 95%. Dzięki temu HYDROPIAN w bardzo niskim stopniu nasiąka wodą nawet wtedy, gdy poddawany jest długotrwałemu (miesięcznemu) zanurzeniu. Płyty dostępne są w wymiarach 1000×500 mm i grubościach od 20 do 200 mm. Mogą mieć krawędzie proste lub frezowane (na zakładkę).
PARKING EXPERT
Płyty PARKING EXPERT wykorzystano w kolejnych projektach Domu Rzeczywiście Pasywnego. Zastąpiono nimi pierwotnie użyty HYDROPIAN. PARKING EXPERT stosuje się przy izolacji miejsc, w których przenoszone są duże obciążenia mechaniczne (maksymalnie 6000 kg/m²). Stosowany jest budownictwie mieszkaniowym, jak również w konstrukcjach przemysłowych, magazynowych, a nawet drogowych i inżynierskich. Może być również używany na parkingach, podjazdach, silnie obciążonych podłogach na gruncie z podkładem posadzkowym. Znajduje też zastosowanie przy ocieplaniu silnie obciążonych ścian z izolacją przeciwwodną, znajdujących się poniżej poziomu gruntu, w konstrukcjach nośnych dachu (pod pokrycia z dachówki), a także na dachach odwróconych i tarasach. Płyty te na zamówienie wytwarza się nawet w rozmiarze 4000x1200x1000 mm. Mogą mieć krawędzie proste lub na zakładkę.
Fasada GRAFIT
Doskonale znana na rynku FASADA GRAFIT znalazła zastosowanie przy ociepleniu ścian we wszystkich realizacjach Domu Rzeczywiście Pasywnego. Już od pierwszego projektu stosowano w nich płyty Fasada GRAFIT o grubości 30 cm. Lambda czyli deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD wynosi <= 0,031 W/(mK). Płyty stosuje się do izolacji cieplnej miejsc przenoszących małe obciążenia mechaniczne. To m.in. ściany wykonywane metodami „lekką mokrą” i „lekką suchą”, ściany szkieletowe, warstwowe, wieńce, ościeża, nadproża, dachy strome nad i między krokwiami, stropy żelbetowe i inne miejsca, w których powstawać mogą mostki termiczne. Dostępne w wymiarach 1000×500 mm i grubościach 10 do 300 mm (na zamówienie do 4000x1200x1000 mm). Dostępne są krawędzie proste lub na zakładkę.
Zeroemisyjnie
Budownictwo pasywne i zeroemisyjne – co to w praktyce oznacza dla użytkowników budynków? Dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom, takim jak styropian ARBET budownictwo tego rodzaju oznacza tworzenie zdrowej i ekologicznej przestrzeni dla przyszłych pokoleń. Oznacza to niskie (bliskie zerowym) koszty użytkowania. Historia projektu pana Sempińskiego staje się inspiracją dla osób planujących budowę domu. Jak widać da się połączyć innowacyjność oraz niski koszt budowy z troską o środowisko, a to z kolei z bardzo niskimi rachunkami za użytkowanie domu.
Cały artykuł na temat tego projektu znaleźć można w serwisie LIDER BUDOWLANY.