Ciepła płyta fundamentowa z Prawdziwym Styropianem ARBET

23 września 2022

Energooszczędność budynku to dziś już nie kaprys inwestora, a podstawowy wymóg. Nowo budowany dom musi od podstaw oszczędzać energię. W domu mamy się czuć bezpiecznie, również pod względem finansowym. Jak zadbać o rozwiązania energooszczędne i jaką rolę pełni tu styropian?

Energooszczędność budynku to dziś już nie kaprys inwestora, a podstawowy wymóg. Nowo budowany dom musi od podstaw oszczędzać energię. W domu mamy się czuć bezpiecznie, również pod względem finansowym. Jak zadbać o rozwiązania energooszczędne i jaką rolę pełni tu styropian?

Przez podłogę przy gruncie ucieka ok. 10% ciepła w budynku, przez piwnice i fundamenty – do 15%, a przez mostki termiczne – kolejne 10%. Oznacza to, że każdy rachunek za ciepło może być niepotrzebnie o 1/3 wyższy, co w dobie rosnących cen energii potrzebnej do ogrzania domu jest zjawiskiem skrajnie niekorzystnym.

Jak niedrogo zatrzymać ciepło?

Technologie związane z fundamentowaniem, które pozwalają na dalszym etapie wznosić domy energooszczędne i pasywne, nie muszą już być identyfikowane z wysokimi nakładami finansowymi, jakie wiążą się z zakupem drogich materiałów budowlanych. Rozwiązania dla budownictwa tego rodzaju nie są drogie. Co ważniejsze – ich zastosowanie przynosi jednoznaczne oszczędności.

Dobrym sposobem na izolację termiczną od gruntu jest płyta fundamentowa, która przy zastosowaniu nowoczesnych technologii grzewczych charakteryzuje się dobrymi właściwościami akumulacyjnymi. Ciepły fundament jest dzisiaj najlepszym rozwiązaniem w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym. Technologia płyty fundamentowej zabezpiecza nowoczesne budynki przed niekontrolowaną utratą ciepła, wilgocią, pleśnią. Umożliwia w krótkim czasie na rozprowadzenie przyłącz kanalizacyjnych i wszystkich niezbędnych przepustów teletechnicznych.

Proces budowy płyty to zaledwie ok. 5 dni roboczych, przy założeniu średniej powierzchni budynku jednorodzinnego ok. 120 m2. Krótki czas instalacji samej płyty oraz każdorazowa optymalizacja projektu, to wymierne oszczędności dla portfeli inwestorów.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że technologia płyty fundamentowej jest kompletnym rozwiązaniem technicznym na etapie fundamentowania. Technologia ta to kompletny system rozwiązań dla inwestora, który zyskuje:

  • izolowany termicznie fundament,

  • przyłącza kanalizacyjne i teletechniczne,

  • podłogowy system grzewczy z właściwościami akumulacyjnymi,

  • gotową do dalszego wykończenia warstwę posadzkową.

Ponadto, co bardzo istotne, płyta fundamentowa rozwiązuje ewentualne problemy z wysoką wodą gruntową oraz gruntami o słabej nośności.

Jest jeszcze jeden warunek, by płyta dobrze spełniała swoje zadania – zastosowane w niej materiały muszą być odpowiedniej, wysokiej jakości.

Dobra płyta z ARBETu

Twórcy technologii płyt fundamentowych PARATi, opracowując swój produkt, poszukiwali właśnie takiego materiału: o odpowiednich parametrach, zachowującego ich powtarzalność.

Aby sprostać wysokim dzisiaj wymaganiom w zakresie budownictwa energooszczędnego, należy zastosować materiały o wysokiej jakości i powtarzalności produkcyjnej. Dlatego najważniejszym od wielu lat partnerem pomorskiej firmy PARATi jest Fabryka Styropianu ARBET.

PARATi w procesie produkcyjnym elementów brzegowych oraz izolacji termicznej od gruntu stosuje płyty i bloki HYDROPIANu o niskiej nasiąkliwości wodą, produkowane i dostarczane przez FS ARBET.

Jakość produktów dostarczanych przez Fabrykę Styropianu ARBET była wielokrotnie sprawdzana i dokumentowana przez PARATi w wyspecjalizowanych laboratoriach.

Jak przekazują specjaliści z PARATi – podłoża ze styropianu EPS stosuje się od kilkudziesięciu lat w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii. Dzieje się tak nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale nawet przy budowie dróg i autostrad.

Mamy szerokie doświadczenie w wykorzystaniu tej technologii na podłożu ze styropianu EPS, szczególnie EPS Hydro – w ciągu wielu lat wykonaliśmy kilkaset takich budynków. Oferując swoje produkty stawiamy na najwyższą jakość, dlatego postawiliśmy na współpracę z Fabryką Styropianu ARBET.– komentują inżynierowie z PARATi.

Styropian z ARBETu dostarczany jest do producenta ciepłych płyt fundamentowych w postaci bloków o wymiarach dostosowanych do potrzeb produkcyjnych PARATi. Jak mówi kierownik BH Przodkowo, który od lat nadzoruje dostawy produktu do PARATi, hydrofobowe produkty Fabryki idealnie wpisują się w założenia projektowe twórców tej energooszczędnej technologii.

„Styropian, który wiele potrafi”

Produkty ARBETu stosuje się również w innych rozwiązaniach energooszczędnych i pasywnych. Jednym z nich jest tzw. Dom Rzeczywiście Pasywny, którego koncepcję opracował Maciej Sempiński, współpracując przy tym z zakładem produkcyjnym ARBETu w Gostyniu.

Dom Rzeczywiście Pasywny również jest posadowiony na płycie fundamentowej. Płyta ta w pierwszym projekcie Macieja Sempińskiego wykonana została z HYDROPIANu. Kolejne realizacje powstawały z użyciem płyt PARKING EXPERT.

Oba te styropiany twórca projektu określa jako styropian, który „wiele potrafi”. To określenie przygotowane w fazie projektowej na prywatny użytek innowatora. Maciejowi Sempińskiemu, tak jak i inżynierom z PARATi, chodziło o styropian wyprodukowany w dużych płytach o powierzchni 1000×4000 mm, który ponadto posiadałby korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i najlepszą możliwą cenę.

Arbet | Prawdziwy styropian